Blog > Komentarze do wpisu
Will: Rikszą przez miasto

Podobno, w Indiach co chwila można usłyszeć klakson. To nie prawda. Ten dźwięk nie ustępuje ani na chwile. Trąbi każdy, kierowca ciężarówki na jadącego autem z pracy faceta. Kierowca taksówki na rikszarza. Rikszarz na dziewczynę w długiej sukni na skuterze. Dziewczyna na rowerzystę wiozącego na ramie małe dziecko. Rowerzysta też by trąbił gdyby mógł. Pozostaje mu więc krzyczenie na pieszych. Jeden, ciągły dźwięk klaksonu nie znika nawet na sekundę.

Inna sprawa to hamulce, jeśli któryś z pojazdów ich nie ma bardzo szybko skończy w przydrożnym warsztacie. Każdy chce jechać jak najszybciej i wcisnąć się na jak najlepsze miejsce na skrzyżowaniu. Dojeżdża szybko i hamuje dosłownie w ostatnim momencie zatrzymując się o kilka centymetrów przed wcześniejszym pojazdem. Kilka razy myślałem już że zaraz uderzymy i zostaniemy bez podwózki ale jakimś dziwnym sposobem zawsze udaje im się zatrzymać.

Dzisiaj z powodu podróży do Aśramu Gandhiego spędziliśmy w rikszach prawie godzinę. Znalezienie transportu nie stanowi żadnego problemu, wystarczy wyjść na ulicę i po chwili dopada nas rikszarz oferując swoje usługi. Wie, a raczej wydaje mu się, że zarobi na nas więcej niż na miejscowych. Tak właśnie było w naszym przypadku. Na koniec trasy kierowca zażądał opłaty prawie dwa razy wyższej niż powinien. Na szczęście wiedzieliśmy jak się zachować w takiej sytuacji i poprosiliśmy o tabelę w której pokazane jest ile powinniśmy zapłacić za przejechany odcinek. Zamiast zapłacić  170 rupii zapłaciliśmy 100 (ok. 6,5 zł).

My, dzięki dziewczynom z mieszkania wiedzieliśmy co zrobić, ale wielu turystów nie wie i płaci zawyżoną cenę. Jak tego uniknąć: tutaj w Ahmedabadzie, każda riksza ma taksometr, trzeba więc upewnić się wchodząc do niej, że jest wyzerowany. Należy również zwrócić uwagę czy kierowca nie próbuje go przekręcić podczas jazdy. Na koniec trasy powinniśmy poprosić o tabelę opłat, gdzie jest napisane ile trzeba zapłacić za przejechaną trasę z taksometru.

czwartek, 30 czerwca 2011, przemo4859

Polecane wpisy